U utorak, 19. maja 2026. godine, u okviru Dana otvorenih vrata Šumarskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, prof. dr. Besim Balić održao je popularno-naučno predavanje pod nazivom: „Stanje šuma u Bosni i Hercegovini u uslovima klimatskih promjena: multifunkcionalna uloga i perspektive održivog upravljanja“.




Tokom predavanja govorilo se o značaju šuma u savremenim uslovima klimatskih promjena, njihovoj ekološkoj, zaštitnoj i društvenoj ulozi, kao i izazovima i perspektivama održivog upravljanja šumskim resursima u Bosni i Hercegovini. Predavanje je otvorilo brojna važna pitanja o budućnosti naših šuma i odgovornosti društva prema prirodnim resursima.
Kako je istaknuto na kraju predavanja:
„Šume nismo naslijedili od svojih predaka, već smo ih posudili od budućih generacija.“

