Ljetnja škola – Busovača
U sklopu saradnje na projektu “liveScience3”, zajedno sa partnerom Georg-August-Universität Göttingen, Šumarski fakultet Univerziteta u Sarajevu realizira aktivnost “Primeval and managed forests in Bosnia-Herzegovina”gdje u posjeti Sarajevu i Bosni i Hercegovini boravi 12 studenata iz Njemačke sa svojim profesorima i koordinatorima.
Drugog dana ljetne škole studenti su posjetili rasadnik Busovača kojim upravlja ŠPD Srednjobosanske šume / ŠGD Šume Središnje Bosne d.o.o Donji Vakuf. Srdačnu dobrodošlicu gostima poželjeli su dr.sc. Stjepan Kvesić, izvršni direktor sektora za uzgoj šuma i sjemensko rasadničku proizvodnju te dipl.ing.šum., Vahidin Lušija, izvršni direktor sektora za razvoj, plan i analizu, uređivanje, drvni fond i edukaciju. Gosti su izrazili želju da vide staru trušnicu tipa “Bosna” koja je u prošlosti bila korištena za pripremu sjemenskog materijala za sijanje u rasadniku. Potom su gosti obišli cijelu površinu rasadnika, gdje su prilikom obilaska ujedno imali i diskusiju sa uposlenicima rasadnika, koji su voljno odgovarali na postavljena pitanja studenata.
Prateći agendu za drugi dan, ekspedicija se uputila u goste kompaniji “Šakić” d.o.o. ispred koje ih je srdačno dočekao direktor gospodin Josip Šakić. Studenti su imali mogućnost da vide proces proizvodnje Grill (drvenog uglja), ogrijevnog drveta, drvenog briketa, peleta i paleta. Kompanija je predstavila studentima sve mogućnosti kojima trenutno raspolaže, gdje prate aktuelne trendove tržišta i ispunjavaju zahtjeve kupaca, čiji plasman proizvoda najvećim dijelom izvoze za inostrano tržište Europske unije sa svim potrebnim certifikatima o ekološki prihvatljivim modelima procesa proizvodnje.
Kao posljednju lokaciju, studenti sa profesorima su posjetili mjesto Zahor u blizini Busovače, gdje ih je dočekao sa velikim zadovoljstvom direktor kompanije “Holz Servis” d.o.o. gospodin Mufid Karaula. On je studentima pokazao i detaljno objasnio tradicionalni način proizvodnje drvenog uglja koji se proizvodi u žežnicama. Mnoštvom pitanja na koje je domaćin pružio odgovor studenti iz Njemačke su ostali impresionirani i prepuni pozitivnih utisaka, gdje su se susreli sa iskonskim zanatima koji su ostali jedino njegovani na našem podneblju, prenoseći se sa koljena na koljeno.
U ime studenata iz Sarajeva i Getingena, koristimo ovu priliku da se zahvalimo preduzeću ŠPD Srednjobosanske šume / ŠGD Šume Središnje Bosne d.o.o Donji Vakuf, gospodi Šakić i Karaula na nezaboravno provedenom danu i prenesenom iskustvu i znanju koje su studenti stekli prilikom posjete Srednjoj Bosni.
Foto: Nedim Nogo, Bachelor šumarstva
Tekst : Zinaid Karadža, Bachelor šumarstva