Erasmus plus je program Europske unije koji obuhvaća različite projekte u područjima obrazovanja, treninga, mladih i sporta. Kao takav, pruža brojne mogućnosti i širok spektar prilika za studente, nenastavno i nastavno osoblje. Ovaj program omogućava studiranje ili obavljanje prakse u inostranstvu, držanje predavanja, profesionalno usavršavanje, kao i implementaciju projekata za izgradnju kapaciteta i uspostavu mreža saradnje među visokoobrazovnim institucijama zemalja članica Europske unije i drugih zemalja širom svijeta.

Više detalja o samom programu možete pronaći na: https://erasmus-plus.ec.europa.eu/hr

Programski vodič je dostupan na sljedećim linkovima:

https://erasmus-plus.ec.europa.eu/sites/default/files/2023-11/2024-Erasmus%2BProgramme-Guide_HR.pdf

https://erasmus-plus.ec.europa.eu/sites/default/files/2023-11/2024-Erasmus%2BProgramme-Guide_EN.pdf

Bosna i Hercegovina, uključujući sve visokoobrazovne institucije poput Univerziteta u Sarajevu, aktivno sudjeluje u Erasmus+ programu od 2014. godine, obavljajući ulogu “partnerske zemlje” ili “trećih zemalja koje nisu povezane s programom”.

Mobilnost studenata i univerzitetskog osoblja

Erasmus+ potiče mobilnost u obrazovnom sektoru pružajući studentima obilje prilika za dragocjeno iskustvo izvan svoje matične institucije, dok članovima univerzitetske zajednice pruža mogućnost profesionalnog usavršavanja i stjecanja međunarodnog iskustva na partner institucijama. Osim toga, program podstiče kulturnu razmjenu među studentima i osobljem iz različitih zemalja. Erasmus+ je namijenjen kako studentima, tako i uposlenicima visokoobrazovnih institucija. Više detalja o uvjetima za mobilnost dostupno je na sljedećepj web stranici Univerziteta u Sarajevu: https://www.unsa.ba/istrazivanje-i-saradnja/medunarodna-saradnja/mobilnost-studenata-i-osoblja

Mogućnosti za Erasmus plus razmjenu

Za ostvarivanje međunarodne suradnje, prvi korak je uspostava međuinstitucijskog KA171 sporazuma s inozemnom visokoobrazovnom institucijom. Europska komisija je u okviru Erasmus+ programa definirala dvije kategorije zemalja: “programske” (članice EU i treće zemlje povezane s programom) i “partnerske” (treće zemlje koje nisu povezane s programom). Između ove dvije kategorije omogućena je razmjena studenata i članova univerzitetskog osoblja.

Programske članice EU su:

  • Austrija, Belgija, Bugarska, Češka Republika, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Grčka, Hrvatska, Irska, Italija, Kipar, Latvija, Litvanija, Luksemburg, Mađarska, Malta, Nizozemska, Njemačka, Poljska, Portugal, Rumunija, Slovenija, Slovačka, Španija, Švedska;
  • treće zemlje pridružene programu: Island, Lihtenštajn, Norveška, Sjeverna Makedonija, Srbija, Turska

Partnerske zemlje su: sve ostale zemlje svijeta podijeljene u različite regione (Bosna i Hercegovina je dio regiona 1 – Zapadni Balkan kojem još pripadaju Albanija, Crna Gora i Kosovo*)

Mobilnost je moguća isključivo između programske i partnerske zemlje, te obrnuto. Drugim riječima, studenti i osoblje Univerziteta u Sarajevu mogu sudjelovati samo u mobilnostima u zemlje članice EU i treće zemlje koje su povezane s programom. Važno je napomenuti Univerzitet u Sarajevu sudjeluje u KA171 akciji, koja omogućuje mobilnost između programske i partnerske zemlje, te nije u mogućnosti sudjelovati u KA131 akcijama, koje su ograničene na mobilnost između zemalja članica EU.

Partnerske institucije Univerziteta u Sarajevu u okviru Erasmus+ programa

Univerzitet u Sarajevu je potpisao sporazume sa sljedećim institucijama:

Finansijska podrška

Svaka mobilnost kroz Erasmus+ program pruža priliku za finansijsku podršku u obliku stipendije za dnevne i putne troškove. Stipendiju za troškove života i putovanja isplaćuje domaća institucija, tj. institucija domaćin (Univerzitet u Sarajevu ne vrši isplatu stipendija). Budući da Univerzitet u Sarajevu ne upravlja finansijskim aspektima stipendija, većina troškova će biti pokrivena iz vaših sredstava, a naknadno će vam biti refundirani po dolasku. Iznos stipendije varira ovisno o zemlji domaćinu.

Detaljnije o Erasmus+ stipendiji dostupno je na: https://international.unsa.ba/

Kako se prijaviti na međunarodnu mobilnost?

Svi studenti i univerzitetsko osoblje se moraju prijaviti preko otvorenih konkursa koje objavljujemo na web stranici https://international.unsa.ba

Napomene:

Mobilnost je moguća samo preko objavljenih konkursa jer ovi podrazumijevaju finansijsku podršku za ponuđene mobilnosti. Sve druge opcije koje se pronađu, a da nije preko naših konkursa, ne mogu biti finansirane.

Za mobilnosti iz sporazuma koji su potpisani na nivou članice/podorganizacione jedinice našeg univerziteta potrebno je da se javite prodekanu/ici za međunarodnu saradnju na članici univerziteta.

Univerzitet u Sarajevu – Šumarski fakultet ima aktivne Erasmus+ KA171 sporazume sa:

  1. Georg-August University of Göttingen: https://www.uni-goettingen.de/en/1.html
  2. Nicolaus Copernicus University in Torun: https://www.umk.pl/en/
  3. Poznan University of Life Sciences: https://puls.edu.pl/en/
  4. Bursa Technical University: https://btu.edu.tr/en

U proteklom periodu na Univerzitetu u Sarajevu – Šumarskom fakultetu studenti i uposlenici su učestvovali u međunarodnim razmjenama kao što je prikazano na sljedećim mapama:

Poštovani, unesite Vaš upit !

Not readable? Change text. captcha txt