TERENSKA NASTAVA – SREDNJA BOSNA
POSJETA “ŠPD SREDNJOBOSANSKE ŠUME” d.o.o. – ŠUMARIJA NOVI TRAVNIK I RASADNIK BUGOJNO
Dana 13.05.2022 godine studenti Prve godine II ciklusa studija, u pratnji predmetnih profesora sa Katedre za zaštitu šuma i urbanog zelenila i lovnog gospodarenje, prof.dr. Mirze Dautbašića, prof. dr. Osmana Mujezinovića i višeg asistenta Mr. šumarstva Damira Prljače bili su na terenskoj nastavi u Novom Travniku i Bugojnu. Prva lokacija koju su posjetili jeste opožareno područje kultura smrče u neposrednoj blizini Novog Travnika, sekcija Opara, odjeli 69/1 i 69/2, a dobrodošlicu im je poželio Izvršni direktor za integralnu zaštitu šuma i ekologiju ŠPD “Srednjobosanske šume” d.o.o. Donji Vakuf – Nino Skrobo, dipl.ing.šum. koji je studentima detaljno objasnio opis lokaliteta i posljedice katastrofe nastale nakon završetka gašenja opožarene površine.
Zatim se studentima obratio v.d. upravnik Šumarije Novi Travnik magistar šumarstva Branislav Kašćel koji je ukratko objasnio trenutno stanje i aktivnosti koje provodi Šumarija Novi Travnik u toku svoje redovne dinamike ispunjavanja plana gospodarenja za uređajni period koji je u toku. Nakon toga, imali smo interaktivno predavanje od strane šefice sekcije Edite Bajrić – Kulašin, dipl.ing.šum. o načinu izbijanja požara,načinu njihove borbe s požarima, te troškovima gašenja, sanacije i rekultivacije požarišne površine. Također studentima se obratila i Mr.sc. Mevaida Mešan ispred sektora za integralnu zaštitu šuma i ekologiju, koja je detaljno interpretirala ulančavanja štetnih faktora koji pogađaju šumske ekosistema usljed nastalih katastrofa, a koji se jako teško i mukotrpno saniraju.
Druga lokacija koju su student posjetili jeste rasadnik Bugojno gdje ih je srdačno dočekala Rukovodilac rasadnika, Mr. šum. Emina Grabus – Žuljko, koja ih je upoznala sa historijskim razvojem, radu rasadnika, mehanizaciji koja se koristi za obradu sjemena, vrstama koje se uzgajaju, te sjemenskim sastojinama iz kojih se sjeme prikuplja, zatim načinu proizvodnje šumskog i hortikulturnog sadnog materijala i dr. U neposrednoj blizini rasadnika studenti su imali priliku da vide jedinu certificiranu trušnicu sjemena u Bosni i Hercegovini, a pored toga uposleni tehničari demostrirali su i detaljno za svaki segment procesa objasnili njen način rada i samo održvanje. Nedaleko od toga studenti su za kraj posjete Srednjoj Bosni imali priliku da vide i Laboratorij za umjetno uzgajanje korisnih insekata po šume, prvu takvog tipa na Balkanu kojeg je donirala Generalna direkcija za šume Republike Turske 2018. Ovom prilikom se zahvaljujemo svim uposlenicima i domaćinima ŠPD “Srednjobosanske šume” d.o.o. Donji Vakuf na nesebičnom gostoprimstvu i svim odgovorenim pitanjima kojima su u velikoj mjeri pomogli da studenti stečeno teorijsko znanje objedine kroz terensku nastavu i u budućnosti kvalitetno i stručno primjene u praksi.
Tekst : Zinaid Karadža, BA šum. Fotografije ASŠF